Jesienią zaczyna się okres grzewczy, dlatego coraz częściej dostajemy pytania związane z doborem kotła do ogrzewania domu. Jaki piec wybrać? Piec węglowy czy gazowy? Jaki piec jest najbardziej ekonomiczny i ekologiczny? Dzisiaj postaramy się rozwiać przynajmniej część wątpliwości – przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące dobrych rozwiązań w technologii grzewczej.
Na samym początku trzeba bardzo jasno powiedzieć jedno – wymiana kotła na gazowy przynosi przede wszystkim ogromne korzyści dla środowiska, co jest niezwykle istotne biorąc pod uwagę coroczny stan powietrza w sezonie grzewczym. Niestety, w bardzo wielu domostwach kotły węglowe służą do spalania przeróżnych śmieci i odpadków, a nieefektywne spalanie paliw stałych powoduje, że spaliny dostające się do powietrza są pełne niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i życia zanieczyszczeń. Im gęstsza zabudowa (np. w miastach), tym bardziej te substancje pozostają w okolicy. Do tego dochodzi również niska emisja komunikacyjna, przez co jakość powietrza, którym oddychamy przez cały okres grzewczy, jest niestety bardzo złej jakości.
Często można spotkać się z przekonaniem, że za złą jakość powietrza odpowiadają przede wszystkim duże zakłady przemysłowe i fabryki – niestety, jest to nieprawda. Praca kotłów przemysłowych podlega bowiem ścisłym, rygorystycznym kontrolom i musi spełniać konkretne wymogi odnośnie poziomu zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do pieców domowych, nad którymi w praktyce jakakolwiek kontrola jest śladowa lub wręcz nie istnieje wcale.
Inwestycja w nowoczesny piec gazowy jest więc inwestycją nie tylko w niższe rachunki za ogrzewanie, ale też w zdrowie i poprawę kondycji środowiska naturalnego.
Oczywiście, zwłaszcza w rejonach dobrze zgazyfikowanych – np. na Podkarpaciu. Porównując ogrzewanie domu gazem do innych źródeł ciepła (np. ekogroszkiem, energią elektryczną, peletem) rachunki są porównywalnej wysokości, a komfort, wygoda użytkowania i korzystny wpływ na środowisko rekompensują inwestycję w całości.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku posiadania kotła gazowego odpadają również koszty związane z transportem (np. węgla lub drewna), a dodatkowo oszczędzamy codziennie mnóstwo czasu – nie musimy poświęcać go na obsługę kotła, czyszczenie go, składowanie opału itd.
Nowoczesne piece gazowe są w pełni zautomatyzowane i w zasadzie bezobsługowe, co daje niesamowity komfort użytkowania i pozwala na utrzymanie stałej temperatury w domu. Jest to bardzo ważne, ponieważ rzutuje na zdrowie i samopoczucie domowników, zwłaszcza dzieci i osób starszych.
Decydując się na wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowoczesny kocioł gazowy musisz zadbać o kilka ważnych elementów.
Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz pomocy w doborze kotła do ogrzewania domu – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Możesz się z nami skontaktować mailowo, telefonicznie – nasi fachowcy udzielą Ci odpowiedzi na każde pytanie i znajdą optymalne rozwiązanie z zakresu techniki grzewczej. Zapraszamy też do naszych sklepów w Kolbuszowej. Wszystkie dane do kontaktu i adresy znajdziesz tutaj>>
Po pierwsze – wybierając piec nie powinieneś kierować się tylko tym, żeby jego nominalna moc odpowiadała mocy starego kotła. Koniecznie zwróć uwagę na tzw. projektowe obciążenie cieplne budynku – to na jej podstawie można określić maksymalną moc, z jaką piec powinien działać, kiedy temperatura na zewnątrz będzie najniższa. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna moc potrzebna jest w zasadzie tylko przez ok. 10% sezonu grzewczego, dlatego inwestycja w piec ze zbyt dużym zapasem mocy jest nieopłacalna.
Kotły dwufunkcyjne są tak skonstruowane, że woda zaczyna być podgrzewana wraz z odkręceniem kranu na zasadzie przepływowego ogrzewacza wody. Nie jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ ciężko jest dostosować ilość poboru wody do mocy cieplnej pieca, występują skoki temperatur przy użytkowania drugiego punktu odbioru ciepłej wody, nie wspominając o niskiej ekonomii takiego rozwiązania oraz skróconej żywotności kotła ze względu na ilość cykli odpaleń kotła przy każdorazowym użyciu ciepłej wody. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem, zwłaszcza jeśli ma on służyć w domach jednorodzinnych, w których ciepła woda ma priorytet komfortu użytkownika.
Po trzecie – decydując się na wymianę kotła na gazowy warto przemyśleć wymianę całej instalacji, ponieważ zwiększy to wydajność i energooszczędność całego systemu, co przełoży się na dużo niższe rachunki za ogrzewanie. Dobre dopasowanie zapewnia optymalną ilość ciepła i najwyższy komfort warunków panujących w pomieszczeniach mieszkalnych a jest to szczególnie ważne w sytuacji, w której decydujemy się na kocioł kondensacyjny.
Po czwarte – komin. Tradycyjne murowane kominy są odpowiednie do odprowadzania spalin emitowanych przez piece gazowe, niezbędne jest tylko umieszczenie w nich specjalnych wkładów spalinowych w przypadku czystego komina lub wkładów powietrzno-spalinowych w przypadku kominów użytkowanych wcześniej do kotłów węglowych. Nowy komin można poprowadzić również w poziomy sposób przez ścianę zewnętrzną budynku, jest to bardzo powszechne rozwiązanie w przypadku braku tradycyjnego komina.
Jeśli stoisz przed decyzją związaną z wyborem kotła do ogrzewania swojego domu i szukasz najlepszego rozwiązania – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w obliczeniach i dobierzemy odpowiedni piec – zadzwoń, napisz lub odwiedź nasz sklep w Kolbuszowej.
Telefon: 609 694 470
E-mail: armet@onet.pl
Adres: Kolbuszowa, ul. Obrońców Pokoju 15
Zapraszamy!
Cieszymy się bardzo dobrą opinią wśród naszych Klientów! Dziękujemy za każde miłe słowo i za to, że doceniacie naszą pracę, bogaty asortyment, ofertę stale poszerzaną o nowości i atrakcyjne ceny. Każda opinia motywuje nas do działania, więc jeśli również jesteś zadowolony z współpracy z nami, pomogliśmy Ci w remoncie lub zaoferowali produkty w dobrej cenie - będziemy wdzięczni za Twój komentarz i gwiazdki.